Eski başkan Václav Klaus Blaník'in zirvesine geri döndü. Şövalyeler dağı terk etmedi

EnondeR

New member
Eski cumhurbaşkanı, Çek Cumhuriyeti'nin AB'ye girişinin 20. yıldönümünü, efsaneye göre ülkeyi en zor zamanlarda kurtarabildiği Bjn Dağı'nın zirvesinde kutlamaya karar verdi.

Yirmi yıl önce, 30 Nisan'dan 1 Mayıs 2004'e kadar gece yarısı Blank'ta tanıdıklarından oluşan büyük bir kalabalığın önünde birçok hayal kırıklığına yol açabilecek sahte vaatler konusunda uyarmak için göründüğünde yaptığının aynısını yaptı.

Yani muhtemelen aynı değil benzer. Oysa 20 yıl önce kayak yaptıktan sonra yaklaşık yarım saatte 638 metre yüksekliğindeki dağa bu kez hayranlarından uzakta, tek atışla zirveye tırmanmıştı. Onun sözlerine göre iyi durumda olmak istiyorsa yaş durdurulamaz.

Dağlarda yürüdüğüm Krkono Dağları'na doğru yola çıkıyorum. Ama yine de hızıma ihtiyacım var ve burada havalı ve atletik görünen insanlara karşı koyamam, dedi Vclav Klaus gülümseyerek.

onlara kayıtsız değil

Vclav Klaus Enstitüsü editörü Jiho Weigl'e göre Blanka'daki yaz toplantısı, geleceğe kayıtsız olmayan büyük bir insan grubunun var olduğunu duyurmak amacıyla düzenlendi. Yirmi yıl önce bu kasabada AB'ye katılım konusundaki şüphelerimizi dile getirmiştik. Deneyimlerimiz bu şüphelerin haklı olduğunu gösterdi. Weigl, bu nedenle bu etkinliği tekrarlamaya ve anmaya karar verdik, diye açıkladı.

Geçişi coşkulu alkışlarla karşılanan Vclav Klaus, kısa konuşmasında şaşırtıcı olmayan bir şekilde AB'nin ve onun bir parçası olan Çek Cumhuriyeti'nin işleyişine ilişkin ısrarlı şüpheci görüşlerini dile getirdi.

Avrupa'yı birleştirme girişimi bir hatadır. Avrupa, kendi tarihi ve gelenekleri olan yerli devletlerin kıtasıdır. AB'nin demokratik meşruiyetini kaybedeceğini her gün anlıyoruz. Dvno'da ren geyiklerine kendimiz karar vermiyoruz. Mesela covid vakasında, Brüksel'den gelen bir dikte ve kadının olduğu dönemdeki gibi bağımsız devletler sisteminde yer almak mümkün olmayacaktı. Sınır koruması kaldırılmasaydı Avrupa'ya kitlesel göç olmazdı. Avcının suçlanacağı, insanlığın iklim değişikliği beyanını bile desteklemez. Eski cumhurbaşkanı, diğer şeylerin yanı sıra, AB olmadan Ukrayna'ya giden kurdun bile farklı bir rotaya sahip olacağını söyledi.

Umarım insanlar AB'ye karşı tutumlarından ders almıştır. Nasıl çalıştığına dair görüşüm her zaman aynıdır. Vclav Klaus, Blank'a yaptığı son ziyaretin sembolizmini bu kez buraya boş gravürleri uyandırmak için gelmedik, ancak kalkınmasıyla yetinmeyen bu ülkedeki sessiz dünyanın faaliyetlerine uyanmak istiyoruz diye anlattı. .

Tam tersine o dönemde AB'ye katılmanın olumlu yanlarını hissetmiyorum. Biraz kazandık ama çok şey kaybettik. Ancak pratikte yalnızca olumsuzluklar. Kesinlikle teknik ilerleme kaydedildi, ancak sorun AB'nin bunda ne ölçüde etkili olduğudur. Blank'taki insanlara dünyayı keşfetmeye 1 Mayıs 2004'te başlayıp başlamadıklarını sorun.

Eski başkan Vclav Klaus, 20 yıl önce Rusya'nın AB'ye girişinin tüm anını geçirdiği efsanevi Blank Dağı'na girişini tekrarladı. (30 Nisan 2024)

Kasım 1989'dan sonra özgürce seyahat ettiler, ekl. Ve eğer ben olmasaydım, anlamsız bir euroya bile sahip olabilirdik, diye ekledi.

Arkadaşlarıyla isteyerek fotoğraf çektiren, imza ve gülümsemeler dağıtan Vclav Klaus'u desteklemek için, örneğin, radikal ve çoğu zaman tartışmalı görüşleriyle tanınan eski basın sözcüsü Petr Hjek, İktisat Fakültesi'nin bir dekanı geldi. Prag Ekonomi Üniversitesi Miroslav evk veya müzisyen, eski milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nin siyasi bölüm editörü Ladislav Jakl.

Klaus'la tanışın

Vlaimi'den 27 yaşındaki Viktor Herwig de eski başkanla tanışmak istedi. Çok uzak değil. Vclav Klaus'un kitapları için imza almak istedim, onun vizyonları bana çılgınca geliyor. Birkaç yıldır onun çalışmalarını ve enstitüsünün faaliyetlerini takip ediyorum, ekl.

Prag'dan Milo Pohanka bile eski cumhurbaşkanıyla tanışma fırsatını kaçırmadı. İçinde bulunduğumuz karmaşadan bir an önce çıkalım diye Blanick Ryte'ı uyandırmak için içtim. Çek Cumhuriyeti'nin AB'ye katılımı konusunda referandum yapıldığında ben bundan yanaydım. Ama görüşüm değişti. Buradaki insanların ne istediğine ve neye ihtiyaç duyduğuna dair hiçbir fikri olmayan Brüksel'in diktatörlüğü haline geldi.

Peki Vclav Klaus tekrar Blank'a ne zaman gidecek? iDNES.cz, yirmi yıl sonra 102 yaşında olacağımı göz önünde bulundurarak bu sorunun cevabını açık bırakacağım dedi.